Falowniki A1000 z certyfikatem GL

Przemienniki częstotliwości A1000 firmy Yaskawa o mocy od 0,4 do 300 kW otrzymały certyfikat Germianischer Lloyd (GL) przyznawany produktom stosowanym w przemyśle morskim i okrętownictwie. Stanowi on potwierdzenie spełniania wymagań stawianych przez te branże, a tym samym i przepustkę do szerokiego wykorzystania oznaczonych nim produktów w specjalistycznych aplikacjach w sektorze morskim.

Okrętownictwo rzadko dopuszcza kompromisy względem jakości i niezawodności stosowanych rozwiązań. Przestrzeń na pokładzie jest bowiem z reguły mocno ograniczona, a warunki otoczenia – niezwykle trudne. Dlatego urządzenia stosowane w tej branży muszą być zarówno kompaktowe i łatwo dostępne, jak i niezawodne i bezobsługowe. A falowniki z serii A1000 firmy YASKAWA z nawiązką spełniają te wymagania.

Do wszechstronnych zastosowań

Jako że falowniki A1000 są przystosowane do pracy w niekorzystnych warunkach otoczenia, takich jak częste wahania temperatury czy drgania, można je z powodzeniem stosować w napędach systemów o kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania infrastruktury morskiej. A to otwiera im szerokie możliwości aplikacji – zarówno na jednostkach pływających i morskich platformach wiertniczych, jak i w morskich elektrowniach wiatrowych.

Pierwszym typowym zastosowaniem falowników w tych działach gospodarki są napędy i układy sterowania: na dużych jednostkach pływających są one wykorzystywane m.in. w sterach strumieniowych, umożliwiając balansowanie prądów i powiewów wiatru bez ryzyka zboczenia z kursu. Stery strumieniowe na dziobie i rufie zwiększają możliwości manewrowe statku oraz ułatwiają przybijanie i odbijanie od nabrzeża, a tym samym zmniejszają ryzyko uszkodzeń na skutek wielokrotnego uderzania w przeszkody podczas manewrowania. A jednocześnie stanowią mniejsze obciążenie dla środowiska: elektrycznie sterowany napęd zużywa minimalne ilości paliwa, zachowując przy tym pełną sterowność. Generuje też mniej hałasu i drgań. Na mniejszych jednostkach pływających falowniki stosowane są zarówno w koncepcjach elektrycznie sterowanych napędów, jak i w samych systemach sterowania.

 

To jednak nie wszystko: drugą istotną grupę zastosowań przemienników częstotliwości na statkach stanowią instalacje pompowe, HVAC i wodociągowe. Wynika to z faktu, że zarówno tam, jak i na platformach wiertniczych stała, niezawodna regulacja temperatury i wilgotności powietrza stanowi podstawowy warunek bezpiecznej eksploatacji. Stąd komponenty napędów pomp, wentylatorów i innych tego typu urządzeń muszą sprostać wysokim wymaganiom jakościowym. A jednocześnie także i tutaj istnieje ogromny potencjał optymalizacji zużycia energii. Przykładem może być układ wentylacji: zamiast sterować przepływem powietrza za pomocą przepustnic przy pełnej mocy silnika, moc tę można ograniczyć do liczby obrotów dokładnie odpowiadającej aktualnemu zapotrzebowaniu instalacji.

Przemysł morski to jednak nie tylko statki, ale także infrastruktura portowa, taka jak dźwigi i suwnice, oraz wyciągi wiertnicze stosowane na platformach. W aplikacjach związanych z podnoszeniem falowniki usprawniają m.in. procesy hamowania, optymalizując sterowanie hamulcami oraz moment otwarcia i zamknięcia hamulca. A jednocześnie kontrolują liczbę obrotów, moment obrotowy i prąd napędu urządzenia. Dzięki temu zapobiegają otwarciu hamulca pod wpływem przeciążenia lub przerwania obiegu prądowego, np. na skutek uszkodzenia kabla lub stycznika. Są także w stanie rozpoznać i poinformować użytkownika o zjawisku ślizgania się hamulca. Co więcej, dysponują wieloma specjalnymi funkcjami zapewniającymi ekonomiczną, a jednocześnie dynamiczną obsługę suwnic z krótkimi czasami taktowania. Przykładem może być funkcja Ultra-Lift umożliwiająca automatyczną regulację prędkości podnoszenia i opuszczania ładunku.

Seria A1000: nie tylko na morzu

Przemienniki częstotliwości z serii A1000 firmy YASKAWA oferują jednak nie tylko funkcje dedykowane branży morskiej, ale także wiele innych korzyści bardziej ogólnej natury: obsługują silniki asynchroniczne i synchroniczne z magnesami trwałymi ze sprzężeniem zwrotnym enkodera lub bez. W efekcie mogą sterować pracą zarówno prostych układów, takich jak energooszczędne pompy i wentylatory, jak też złożonych napędów z możliwością pracy synchronicznej i pozycjonowania.

Seria A1000 obejmuje także modele o stopniu ochrony IP54, które mogą bezpiecznie pracować w trudnych warunkach otoczenia, takich jak wysoka wilgotność na morzu. Dostępne są one w dwóch wariantach: we własnej obudowie o stopniu ochrony IP54 lub do zabudowy w obudowie innego producenta (za pomocą montażu przewlekanego).


Niezależnie od wariantu wszystkie falowniki z serii A1000 łączy jedno: prosty montaż i uruchomienie. To ostatnie zapewnia m.in. funkcja autotuningu oraz makra aplikacji, które samodzielnie dostosowują pracę falownika do wymogów danej maszyny. Zaś oprogramowanie DriveWorksEZ umożliwia proste programowanie blokowe funkcji falownika, a tym samym szybkie dostosowanie go do realizacji nowych zadań. Całość uzupełniają karty rozszerzeń umożliwiające korzystanie ze standardowych protokołów komunikacyjnych, takich jak CANopen, DeviceNet, Profibus, CCLink, MECHATROLINK-II i EtherCAT.

Podobnie jak inne produkty firmy Yaskawa, także falowniki z serii A1000 zostały skonstruowane tak, by mogły pracować w trybie ciągłym przez 10 lat przy minimalnych kosztach konserwacji i serwisowania. Zaś efektywny system predykcyjnego utrzymania ruchu gwarantuje, że urządzenia nie będą musiały przechodzić przeglądów na morzu lub za granicą. Kluczowe komponenty zostały także dodatkowo wyposażone w funkcję ciągłego monitorowania zużycia, która zawczasu informuje o ich niedomaganiu i tym samym efektywnie zapobiega awariom i przestojom. Jeśli zaś już do nich dojdzie, firma YASKAWA dzięki rozbudowanej sieci serwisowej gwarantuje szybkie rozwiązanie problemu.