GA500 – nowe funkcje

Przemienniki częstotliwości GA500 firmy Yaskawa są najlepszym dowodem na wszechstronność i wysoki komfort użytkowania tego typu rozwiązań. Dostępne w trzech wielkościach, kompaktowe urządzenia osiągają moc do 30 kW, obsługują silniki asynchroniczne oraz synchroniczne z magnesami trwałymi i reluktancyjne, a ich uruchomienie zajmuje zaledwie kilka minut. Teraz ich zalety można wykorzystać także w aplikacjach o dużej prędkości obrotowej, np. w napędach wirówek lub wrzecion obrabiarek do drewna bądź metalu. Najnowsze modele oferują bowiem możliwość zwiększenia częstotliwości wyjściowej z 590 do nawet 2000 Hz.

Producenci maszyn właśnie zyskali jeszcze więcej swobody podczas projektowania i konstruowania swoich maszyn. Na rynku pojawił się bowiem nowy wariant przemiennika częstotliwości GA500 pozbawiony radiatora (Finless) i wentylatora, stworzony specjalnie z myślą o montażu na specjalnych radiatorach, chłodnicach wodnych lub innych zewnętrznych elementach chłodzących. W zależności od gabarytów i mocy przemiennika w tej roli można wykorzystać przemiennik częstotliwości w maszynach do specjalnych zastosowań, np. dla przemysłu tekstylnego, w którym pozostałości włókien i kurz mogą zaburzać pracę standardowych przemienników. Model GA500 w połączeniu z odpowiednim radiatorem rozwiązuje ten problem, a tym samym zapobiega awariom maszyn i przestojom produkcji.

W przypadku przemienników częstotliwości wyposażonych w radiator istnieje możliwość zamontowania go w razie potrzeby z częścią chłodzącą  na zewnątrz szafy sterowniczej. Dzięki temu 80% ciepła rozpraszanego zwykle w szafie emitowane jest poza nią, co pozwala zmniejszyć jej wymiary i ograniczyć chłodzenie lub – dzięki mniejszym gabarytom przemiennika – zamontować w niej więcej urządzeń. Mniejszy przepływ powietrza w szafie zmniejsza także ilość odkładającego się w niej kurzu, co ma pozytywny wpływ na długość okresów międzyserwisowych.

Wytrzymały i prosty w obsłudze

Wytrzymała konstrukcja przemienników częstotliwości GA500 oraz dodatkowe lakierowanie płytek drukowanych sprawiają, że mogą one z powodzeniem pracować w temperaturze dochodzącej do 50°C – i to bez redukcji mocy (derating). Zaś zintegrowana funkcja monitoringu stanu maszyny i inteligentnego prognozowania żywotności pozwala uniknąć nieprzewidzianych przestojów produkcji. Co więcej, dzięki funkcji bezpiecznego wyłączenia momentu obrotowego (STO) przemiennik spełnia wymogi poziomu bezpieczeństwa SIL3/PLe, a wbudowany interfejs 24 V umożliwia podłączenie dodatkowych czujników, np. czujnika ciśnienia czy temperatury.

Pracą przemienników można sterować za pomocą wszystkich popularnych  magistral komunikacyjnych. Z dodatkową kartą komunikacji w jednym falowniku można połączyć w sieć do pięciu falowników GA500. To znacznie obniża koszty i minimalizuje wymagane okablowanie. Całości dopełniają intuicyjna w obsłudze klawiatura, prosta nawigacja, a także interaktywny asystent konfiguracji, które skracają czas uruchomienia urządzenia do zaledwie kilku minut. Narzędzia DriveWorksEZ na PC i DriveWizard Mobile na smartfony – dzięki graficznemu interfejsowi, predefiniowanym blokom funkcyjnym oraz całemu szeregowi funkcji logicznych – znacznie upraszczają programowanie przemienników – i to bez konieczności posiadania rozbudowanej wiedzy w tej dziedzinie.

Także przyłącza elektryczne zostały zaprojektowane tak, aby spełniać wszelkie wymogi funkcjonalności. Przewody zasilające i silnikowe można podłączyć bez konieczności zdejmowania pokryw, a praktyczne zaciski sprężynowe przewodów sterowania zapewniają proste, a jednocześnie wytrzymałe połączenie bez konieczności odkręcania śrub. Zintegrowany filtr przeciwzakłóceniowy EMC gwarantuje zgodność z normami i ogranicza liczbę komponentów w szafie sterowniczej.