MOTOMAN HC10DT IP67 – wydajny robot i cobot w jednym

Hybrydowy MOTOMAN HC10 firmy Yaskawa łączy w sobie zalety wydajnego robota przemysłowego i zrobotyzowanego pomocnika bezpiecznie współpracującego z człowiekiem. To jednak nie wszystko: nowy model HC10DT IP67 jest odporny na oddziaływanie wody i pyłów, dzięki czemu może być stosowany nawet w trudnych warunkach otoczenia.

Podobnie jak bazowy model HC10DT także nowa jednostka o stopniu ochrony IP67 umiejętnie łączy dwa różne światy: stabilnością i szybkością ruchu dorównuje najbardziej wydajnym robotom przemysłowym, zaś dzięki ograniczeniu siły nacisku w kontakcie z operatorem może bezpiecznie pracować ramię w ramię z człowiekiem, spełniając wszystkie oczekiwania stawiane robotom współpracującym. Efektywna kontrola mocy i siły zgodna ze specyfikacją techniczną ISO TS15066 sprawia, że nie ma przy tym konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń, co znacznie ułatwia i uelastycznia instalację i użytkowanie robota.

Nowy model ma jeszcze szersze spektrum zastosowań niż jego poprzednik, jednocześnie zachowując jego istotne parametry: udźwig ramienia (10 kg) i zasięg (1,2 m). Jest nie tylko odporny na wnikanie cząsteczek pyłu, ale także na krótkotrwałe zanurzenie w wodzie. Dzięki temu może z powodzeniem realizować m.in. operacje typu pick & place w trudnych warunkach otoczenia.

 

 

Łatwe programowanie 

MOTOMAN HC10DT IP67 jest nie tylko elastyczny w użytkowaniu, ale także zapewnia dużą swobodę projektowania aplikacji. Producent wyposażył go w trzy wzajemnie uzupełniające się opcje programowania:

funkcja Direct Teach (DT) umożliwia programowanie ruchów robota bezpośrednio na ramieniu, a to dzięki specjalnemu panelowi z zestawem trzech przycisków funkcyjnych: „OK“, „uczenie“ (teach-in) i „narzędzie“ (tool) do sterowania pracą chwytaka. Program wykonawczy można także szybko stworzyć lub zmodyfikować przy użyciu ekranu dotykowego Smart Pendant. Zestaw uzupełnia niezwykle czuła konsola umożliwiająca dokładną parametryzację nawet najbardziej subtelnych ruchów. 

 

Tekst: Ralf Högel

 

Zdjęcia: Yaskawa