Robonet 4.0 ułatwia pracę zakładom rzemieślniczym

 

MOTOMAN GP50 napędza cyfryzację rzemiosła

Robot przemysłowy w branży rzemieślniczej? Twórcy aplikacji „Robonet 4.0” właśnie dowiedli, że to możliwe. Opracowany przez nich intuicyjny system robotyczny świetnie sprawdza się w małych zakładach produkcyjno-montażowych. Jego sercem jest MOTOMAN GP50 – elastyczny, uniwersalny robot firmy Yaskawa.

“Głównym założeniem projektu było zbadanie, czy można wdrożyć robota w zakładzie rzemieślniczym bez posiadania specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania”, wyjaśnia Thomas Planer, kierownik projektu „Robonet 4.0”. W ramach inicjatywy „Cyfrowe rzemiosło” Izba Rzemieślnicza Dolnej Frankonii i augsburgski Instytut ds. Technologii Odlewnictwa, Kompozytów i Obróbki im. Fraunhofera wspólnie przeanalizowały możliwości zastosowania nowoczesnych technologii robotycznych w małych i średnich zakładach rzemieślniczych zajmujących się montażem i produkcją detali. Ich celem było stworzenie systemu, którego programowanie byłoby na tyle intuicyjne, że nie wymagałoby znajomości kodu źródłowego. Rozwiązanie miałoby być sterowane za pomocą gestów i okularów AR (ang. Augmented Reality – rozszerzona rzeczywistość).

 

Robot wierci w betonie  

Projektanci założyli, że system będzie realizował zadania z zakresu zautomatyzowanego wiercenia. „Jednym z powodów, dla których wybraliśmy właśnie tę aplikację, było zapotrzebowanie zgłaszane przez zakłady rzemieślnicze, które bardzo potrzebowały wsparcia w realizacji ciężkich mechanicznych prac, takich jak wiercenie w betonowych stropach”, tłumaczy Thomas Planer. „Nie bez znaczenia był też fakt, że wiercenie ma szereg różnych zastosowań w wielu specjalnościach”.

 Po dwóch latach intensywnych prac rozwojowych uczestnicy projektu przedstawili jego wyniki: mobilny system robotyczny składający się z robota przemysłowego zainstalowanego na platformie jezdnej. Dobrze przemyślana konstrukcja umożliwia precyzyjne wiercenie z dokładnością rzędu milimetrów na wysokości do 3,5 m, w tym w pozycji pionowej. System może być programowany za pomocą gestów lub na podstawie plików CAD załadowanych bezpośrednio do sterownika.

 

 

 

MOTOMAN GP wygrywa przetarg

Sercem systemu jest robot MOTOMAN GP50 firmy Yaskawa o udźwigu 50 kg. Oferta Yaskawy została wybrana w przetargu publicznym spośród szeregu konkurencyjnych rozwiązań. O jej sukcesie zdecydowała m.in. duża sztywność mechaniczna i odpowiedni udźwig robota – na tyle duży, by zapewnić mu wysoką precyzję działania, a jednocześnie na tyle mały, aby zamocować go na mobilnej platformie.

 Roboty MOTOMAN z serii GP zostały stworzone z myślą o szybkiej realizacji zadań z zakresu montażu, pakowania i przenoszenia materiałów. Litery GP są skrótem od angielskiego „General Purpose”, w wolnym tłumaczeniu: „do uniwersalnych zastosowań”. Sześcioosiowe jednostki już wcześniej dowiodły swojej użyteczności w wielu branżach, przyczyniając się do znacznego wzrostu produktywności zakładów przemysłowych.

 

 

Bezpieczny i zintegrowany

Swoją szybkość i elastyczność robot zawdzięcza m.in. wydajnemu, a przy tym kompaktowemu sterowaniu MOTOMAN YRC1000. Mieszczący się z łatwością w 125-litrowej szafie system umożliwia optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Można go bowiem z powodzeniem zabudować w mobilnej platformie „Robonet 4.0”. 

Dzięki zintegrowanemu sterownikowi bezpieczeństwa YRC1000 pełni jednocześnie funkcję systemu bezpieczeństwa funkcjonalnego kategorii 3, oferując możliwość zaprogramowania do 32 stref bezpieczeństwa. Dzięki temu robot może pracować także w trybie bezpiecznym, a system można z powodzeniem użytkować bez stosowania dodatkowych wygrodzeń.

 Co więcej, YRC1000 został także wyposażony w ergonomiczny, intuicyjny terminal sterowniczy o wadze zaledwie 730 g – najlżejsze urządzenie tego typu w swojej klasie. Dotykowy ekran ułatwia obsługę, m.in. dzięki możliwości łatwego poruszania się po menu i skrolowania za pomocą kursora. Pozwala również symulować ruchy robota oraz definiować i testować granice bezpiecznej strefy ruchów. Zaś otwarte interfejsy komunikacyjne, np. do podłączenia sieci Ethernet czy platformy ROS (Robot Operating System), sprawiają, że system można łatwo zintegrować z innym oprogramowaniem, a także z powodzeniem wykorzystać w aplikacjach zgodnych z ideą Przemysłu 4.0.