Roboty pozwalają sprostać wyzwaniom gospodarczym - wypowiedź Marcusa Mead'a dla IFR

Roboty umożliwiają przemysłowi zmierzenie się z wyzwaniami gospodarczymi

Analizując obecne środowisko globalne w połowie roku 2022, coraz bardziej widać, że nadal jesteśmy świadkami bezprecedensowej serii nieuchronnych wydarzeń. Mimo że w większości regionów świata sytuacja się unormowała, skutki pandemii koronawirusa w dalszym ciągu zagrażają globalnym łańcuchom dostaw, co w konsekwencji powoduje, że nadal brakuje kluczowych komponentów, a skutki globalnego niedoboru siły roboczej stale się pogłębiają. Ponadto wojna na Ukrainie spowodowała wzrost napięcia geopolitycznego na świecie, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu inflacji i zbliżającego się kryzysu energetycznego o potencjalnie ogromnych rozmiarach.

Ze względu na fakt, że skutki tych globalnych zakłóceń będą się utrzymywać w perspektywie średnioterminowej, niezbędne jest nie tylko kontynuowanie wspólnej pracy jako globalnej społeczności w celu uniknięcia spowolnienia gospodarczego, ale także to, aby branże i przedsiębiorstwa poszukiwały bardziej zrównoważonych i skutecznych strategii operacyjnych w celu zmniejszenia zakresu zagrożeń i zagwarantowania, że gwałtowny wzrost popytu, obserwowany w 2021 r., będzie mógł zostać zaspokojony.

Statystyki branżowe przedstawione w World Robotics 2022 Industrial Robotics dostarczają najsilniejszych jak dotąd dowodów na to, że robotyka jako technologia wnosi zasadniczy wkład we wspieranie przemysłu i biznesu celem zabezpieczenia ich podstawowych procesów produkcyjnych przed skutkami globalnych kryzysów, których doświadczamy. Pomimo współczesnych globalnych przeciwności i stałej obecności pandemii, w 2021 roku we wszystkich branżach zainstalowano rekordową liczbę 517 385 nowych robotów, co stanowi znaczący wzrost o 31% w porównaniu z rokiem 2020, przy czym branże elektryczna/elektroniczna, motoryzacyjna i metalowa nadal są wiodącymi użytkownikami tej technologii. Światowe zapasy robotów osiągnęły prawie 3,5 miliona jednostek, o 15% więcej niż w 2020 roku, wartość powiązanych instalacji osiągnęła szacunkowo 15,7 miliarda dolarów, przy globalnej średniej gęstości produkcji 126 robotów na 10 000 pracowników.

Te imponujące wyniki są odzwierciedleniem kilku czynników. Naturalnie byliśmy świadkami efektu odbicia po stagnacji globalnej w latach 2019 i 2020, ale istotny jest również wpływ stale rosnących wysiłków badawczo-rozwojowych wszystkich producentów robotów, którzy wykorzystują cyfryzację i sztuczną inteligencję, aby rozwinąć funkcjonalne możliwości robotów tak, aby można je było wdrożyć na szerszą skalę w zastosowaniach nieprzemysłowych, takich jak magazynowanie, logistyka i medycyna. Najnowsze osiągnięcia w zakresie zarówno tradycyjnej robotyki przemysłowej, jak i robotów współpracujących pokazują, że osiągnięto już znaczny postęp w zakresie spełniania wymagań użytkowników, w tym znacznie zwiększoną łatwość obsługi, intuicyjne i inteligentne możliwości programowania oraz lepszą kompatybilność oprogramowania. Te właściwości przyciągają do robotyki wielu nowych użytkowników, od małych przedsiębiorstw po globalnych producentów OEM. Branże charakteryzujące się produkcją wielkoseryjną i niskoseryjną mogą teraz wykorzystać roboty, aby osiągnąć oczekiwany poziom wydajności i elastyczności w produkcji. Złożone zadania mogą być obecnie realizowane przy współudziale pracowników, co pozwala osiągnąć wysoki poziom produktywności.

Patrząc w przyszłość do roku 2022 i 2023, zdajemy sobie sprawę, że zdolność do reagowania i skutecznego radzenia sobie z wieloma wyzwaniami, które będą miały wpływ na firmy i branże, będzie niezbędna do utrzymania wzrostu gospodarczego. Jesteśmy przekonani, że robotyka odegra fundamentalną rolę z punktu widzenia zapewnienia zdolności producenta do sprostania zmieniającym się wymaganiom przemysłu i technologii oraz promowania silnej przewagi konkurencyjnej dla tych, którzy rozpoczną podróż w kierunku automatyzacji z wykorzystaniem robotów.

 

Źródło: Robots enable companies to meet economic challenges - International Federation of Robotics (ifr.org)