Rohrbefestigungen Hammerschmid GmbH inwestuje w przyszłość z robotami Yaskawa Motoman

 

50 lat sukcesów dzięki elastyczności i automatyzacji

Firma Rohrbefestigungen Hammerschmid GmbH, jako przedsiębiorstwo rodzinne z siedzibą w Marchtrenk (Górna Austria), z powodzeniem funkcjonuje na rynku międzynarodowym. Przyczyniły się do tego, oprócz wysokich kwalifikacji jej pracowników, także konsekwentna automatyzacja poszczególnych etapów obróbki. Pod koniec 2021 roku firma świętowała 50-lecie istnienia i sprawiła sobie prezent w postaci dwóch nowych robotów spawalniczych Motoman.

Założone w 1971 roku, czyli około 50 lat temu, jako klasyczne przedsiębiorstwo zajmujące się konstrukcjami metalowymi, Rohrbefestigungen Hammerschmid GmbH stało się jednym z wiodących międzynarodowych producentów w zakresie budowy maszyn przemysłowych i urządzeń. Użytkownicy w ponad 30 krajach na całym świecie zaufali obejmom do rur, uchwytom i podwieszeniom tego rodzinnego przedsiębiorstwa z Górnej Austrii.

 

Czynniki decydujące o sukcesie

Christian Hammerschmid Jun. i jego siostra Jacqueline Hammerschmid reprezentują już trzecie pokolenie. Obydwoje zgodnie twierdzą: "Jeżeli my będąc stosunkowo małą firmą możemy świętować taki jubileusz, to musieliśmy zrobić wiele rzeczy dobrze". Młodsze szefostwo wymienia kilka powodów tego długotrwałego sukcesu: przede wszystkim znakomicie wykwalifikowani pracownicy. Dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu zapewniają oni wysoką jakość produktów, ponieważ koncentracja na jednej grupie produktów wymaga wysokiego stopnia specjalizacji. Dlatego też inżynieria i produkcja w firmie Rohrbefestigungen Hammerschmid znajdują się w jednym miejscu. Produkcja odbywa się wyłącznie w siedzibie firmy w Marchtrenk - "i tak już pozostanie", podkreślają wnukowie założyciela firmy.

Kolejnym czynnikiem decydującym o sukcesie jest niezwykła elastyczność, z jaką Rohrbefestigungen Hammerschmid reaguje na aktualne wymagania rynku. Podstawowa oferta jest stale uzupełniana o produkty i innowacje dostosowane do potrzeb klienta, jak np. niedawno opracowane zaciski higieniczne dla przemysłu spożywczego i obejmy do rur z izolacją termiczną w różnych wersjach. I wreszcie, co nie mniej ważne, na przestrzeni lat osoby odpowiedzialne regularnie zwiększały zdolności produkcyjne. Z jednej strony poprzez zwiększenie przestrzeni, a z drugiej poprzez automatyzację, głównie przy użyciu robotów przemysłowych.

"Krok w przyszłość" z trzema robotami manipulacyjnymi

Christian Hammerschmid Jr. opisuje charakterystyczne ustawienie: "Nie mamy ani pojedynczych części, ani produkcji masowej". Liczba części produkowanych przez Rohrbefestigungen Hammerschmid wynosi z reguły od 50 do 5.000. W tym zakresie ilościowym automatyzacja nie jest wcale sprawą oczywistą. Mimo to w trakcie nowej budowy w 2015 roku kierownictwo Rohrbefestigungen Hammerschmid postanowiło zaryzykować i zainwestowało w robotykę. Patrząc z dzisiejszej perspektywy był to "krok w przyszłość".

Obecnie trzy roboty manipulacyjne z serii Motoman MH firmy Yaskawa wykonują różne zadania: modele o udźwigu 35 i 50 kg podają i rozładowują maszyny w konfiguracji prasy i są także wykorzystywane do paletyzacji. Największą zaletą jest większa liczba cykli. Czynności robocze są realizowane szybciej, a pracownicy mają więcej czasu na bardziej wymagające zadania.

Spawanie z wykorzystaniem robotów jako następny etap

Na podstawie tych pozytywnych doświadczeń w roku jubileuszowym 2021 podjęto decyzję o zakupie dwóch kolejnych robotów do zadań spawalniczych: robota Motoman AR900 do spawania wzdłużnego i obwodowego oraz kompletnej celi spawalniczej ArcWorld CS z robotem spawalniczym Motoman AR2010 .

Te precyzyjne, 6-osiowe roboty firmy Yaskawa z najnowszej serii AR zostały opracowane specjalnie z myślą o wysokich wymaganiach w dziedzinie spawania łukowego. Zapewniają one wyjątkowo krótkie czasy procesu, co przekłada się na większą wydajność i oszczędność energii. AR900 jest więc idealnym wsparciem głowicy spawalniczej. Ten kompaktowy, 6-osiowy robot umożliwia również kompleksowe spawanie nakrętek, tulei, prętów i rur. Wykonany w wysokiej klasie ochrony IP67, jest optymalnie chroniony przed odpryskami spawalniczymi.

Robotyczna cela spawalnicza ArcWorld CS zajmuje niewielką powierzchnię i charakteryzuje się wysokim stopniem elastyczności: robot spawalniczy Motoman AR2010, pozycjoner, sterowanie i źródło zasilania są zmontowane na jednej platformie. W razie potrzeby celę można szybko i łatwo przenieść. Dzięki temu, że cele można zainstalować w łatwy sposób metodą plug-and-play, jest to opłacalne i nieskomplikowane rozwiązanie dla mniejszych firm umożliwiające rozpoczęcie działalności w zakresie spawania z wykorzystaniem robotów. Udźwig do 12 kg i maksymalny zasięg działania 2010 mm sprawiają, że Motoman AR2010 w połączeniu z ArcWorld CS umożliwia prostą obróbkę przedmiotów trudno dostępnych i o dużych gabarytach, zapewniając jednocześnie wysoką jakość wyników.

Podsumowanie i perspektywy

Po kilku latach doświadczeń z robotami przemysłowymi Motoman firmy Yaskawa, Christian Hammerschmid Jr. z firmy Rohrbefestigungen Hammerschmid jest przekonany, że automatyzacja jest opłacalna, także przy ilości 50 sztuk. Po "wstępnej fazie rozpoznawczej" wszystko działało sprawnie. Od samego początku szef programował roboty. Obecnie z systemem zapoznaje się dodatkowo nowy kolega.

Christian Hammerschmid Jr. odważnie spogląda również w przyszłość: "To z pewnością nie jest jeszcze koniec". Innymi słowy: nowe roboty spawalnicze nie będą ostatnimi robotami w Marchtrenk. Rohrbefestigungen Hammerschmid ma dalsze plany na kolejne 50 lat.

Zdjęcia: MecGreenie

 

Autor:

Sepp Hautzinger, Robotics Division (Sales Office Austria), Schwechat-Wien

Yaskawa Europe GmbH

Tel. +49-8166-90-0

robotics@yaskawa.eu

www.yaskawa.de

 

Tłumaczenie: Yaskawa Polska