Weld4Me, czyli Twój robotyczny kolega spawacz

 

Robot współpracujący efektywnie spawa małe serie

Jako wiodący producent robotów do zautomatyzowanego spawania detali firma YASKAWA oferuje także rozwiązania dla przedsiębiorstw z sektora obróbki metali, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z robotyką. Najnowszym jest system Weld4Me, który dzięki połączeniu robota współpracującego MOTOMAN HC10DT IP67 z przyjaznym dla użytkownika interfejsem oferuje początkującym operatorom prostą obsługę bez konieczności rezygnacji z istotnych funkcji spawalniczych, typowych dla profesjonalnych systemów firmy YASKAWA.

 

Programowanie robota jest dziecinnie proste: wystarczy ręcznie poprowadzić ramię robotyczne od punktu do punktu, a następnie zaprogramować je w uproszczonym interfejsie „Welding Wizard”. Po stworzeniu programu wykonawczego tor ruchu ramienia można jeszcze raz zweryfikować „na sucho” (Dry Run). Dzięki prostemu interfejsowi operator nie musi uczyć się obsługi złożonego środowiska programistycznego, a tym samym zyskuje więcej czasu na realizację zleceń.

Programowanie robota jest dziecinnie proste: wystarczy ręcznie poprowadzić ramię robotyczne od punktu do punktu, a następnie zaprogramować je w uproszczonym interfejsie “Welding Wizard”. Po stworzeniu programu wykonawczego tor ruchu ramienia można jeszcze raz zweryfikować „na sucho” (Dry Run). Dzięki prostemu interfejsowi operator nie musi uczyć się obsługi złożonego środowiska programistycznego, a tym samym zyskuje więcej czasu na realizację zleceń.

Ze względu na możliwość szybkiego przezbrojenia system Weld4Me sprawdzi się zwłaszcza w niskoseryjnej produkcji o zróżnicowanym profilu detali. Stanowiący jego trzon robot MOTOMAN został stworzony z myślą o spawaniu MIG/MAG, a dzięki wysokiej klasie ochrony IP67 jest niewrażliwy na odpryski spawalnicze. Jednostka jest wyposażona w zintegrowane czujniki momentu, dzięki czemu może pracować ramię w ramię z operatorem bez konieczności stosowania wygrodzeń, a tym samym wymaga niewiele miejsca i zapewnia łatwą integrację z istniejącą infrastrukturą obiektu. System może zostać dodatkowo wyposażony w odpowiednie zestawy spawalnicze firmy Fronius lub innych producentów, a także dodatkowe peryferia, zależnie od potrzeb danej aplikacji.