Yaskawa kładzie kamień węgielny pod nową europejską siedzibę główną w Hattersheim

Bruno Schnekenburger, President & CEO Yaskawa Europe GmbH, oraz burmistrz Hattersheim, Klaus Schindling, wspólnie ustanowili podwaliny nowej europejskiej siedziby firmy Yaskawa w mieście Hattersheim nad Menem niedaleko Frankfurtu: podczas ceremonii 22 września dokonali oni tradycyjnego i symbolicznego aktu wmurowania kapsuły czasu w fundamentach budynku. Nowy obiekt ma zostać otwarty w 2023 roku.

Ten wyjątkowy budynek, którego koszt inwestycyjny szacowany jest na ok. 23 mln euro, będzie wykorzystywany do różnych celów: na terenie o powierzchni 8 322 m² powstanie czterokondygnacyjny kompleks biurowy z 4 220 m² powierzchni biurowej dla około 220 pracowników. 1 150 m² na parterze zostanie przeznaczone na Europejską Akademię Yaskawa oraz przyszłe centrum innowacji i salon wystawowy.

Firma Yaskawa Europe GmbH zdecydowała się na wybranie tej lokalizacji ze względu na doskonałą infrastrukturę parku technologicznego Hattersheim, często określanego mianem Digital City, a także ze względu na łatwe połączenia z transportem publicznym, autostradami i lotniskiem we Frankfurcie.

"Cieszymy się, że możemy wzbogacić już prężnie działające Cyfrowe Miasto w Hattersheim o nasze roboty i zespoły napędowe. Chcielibyśmy podziękować miastu Hattersheim za serdeczne przyjęcie i aktywne wsparcie naszego projektu" - mówi Bruno Schnekenburger, prezes Yaskawa Europe GmbH.

"Naszym największym celem było sprowadzenie do Hattersheim kolejnego globalnego gracza w branży cyfrowej i udało nam się to osiągnąć dzięki firmie Yaskawa. Jesteśmy przekonani, że automatyka i robotyka będą ogromnym atutem naszego parku technologicznego" - mówi Klaus Schindling, burmistrz Hattersheim.

Kompleksowa strategia zrównoważonego rozwoju i przełomowe koncepcje pracy

Głównymi elementami strategii i celów korporacyjnych firmy Yaskawa są konsekwentne dążenie do zrównoważonego rozwoju i utrzymanie dodatniego bilansu energetycznego poprzez oszczędzanie zasobów i wytwarzanie własnej czystej energii. W związku z tym nowy budynek będzie spełniał najwyższe standardy budowlane pod względem wpływu na środowisko, ochrony zasobów i efektywności energetycznej, zgodnie ze standardem "Efficiency Building 40" KfW, z uwzględnieniem dodatkowego pakietu efektywności energetycznej. Dzięki temu budynek będzie jeszcze bardziej energooszczędny niż pierwotnie planowano.

Naturalne oświetlenie zapewnią okna o wysokości od podłogi do sufitu oraz duży, wypełniony światłem dziedziniec, który rozciąga się od parteru do wysokości dwóch kondygnacji górnych. Dzięki temu zmniejszy się zapotrzebowanie na sztuczne światło i energię potrzebną do jego uzyskania. Systemy zaciemnienia będą chłodzić budynek w lecie.

W ścianach zewnętrznych zastosowane zostanie włókno izolacyjne wykonane z minerałów i produktów roślinnych. Jest to izolacja produkowana w sposób zrównoważony i może być wytwarzana przy użyciu jedynie ułamka energii, którą pozwoli zaoszczędzić. Włókno izolacyjne zmniejsza również zużycie cennych surowców.

Uzupełnieniem koncepcji budynku jest energooszczędny system oświetlenia LED. Ponadto zainstalowanych zostanie jedenaście stacji ładowania dla pracowników i klientów, którzy będą mogli naładować swoje pojazdy elektryczne. Transformatory mogą zostać zmodernizowane, aby w razie potrzeby zasilić dodatkowe 64 stacje ładowania.

Oprócz tych aspektów związanych ze zrównoważonym rozwojem, firma Yaskawa tworzy również nowoczesne i motywujące środowisko pracy dla swoich pracowników. Nowy budynek zapewni idealne warunki dla około 220 osób wraz z zaawansowaną technologicznie, nowoczesną i zorientowaną na przyszłość infrastrukturą. W tej lokalizacji będą obowiązywać elastyczne modele pracy zarówno dla osób pracujących zdalnie, jak i na miejscu.

Zrównoważony wzrost i zaangażowanie w sprawy Europy

Firma Yaskawa nadal nastawiona jest na zrównoważony wzrost i opracowuje strategię rozwoju automatyki w Europie. Ten najnowszy budynek stanowi kontynuację ambitnej strategii ekspansji, którą koncern realizuje w Europie od kilku lat: od lat 90 serwonapędy i napędy falownikowe są produkowane w Cumbernauld w Szkocji, a roboty w europejskiej fabryce robotów z przynależnym centrum badawczym robotyki w Słowenii, która została otwarta w 2019 roku. Inwestycje te mają na celu zabezpieczenie europejskich łańcuchów dostaw i odwrócenie międzynarodowego trendu poprzez sprowadzenie technologicznego know-how i wiedzy z zakresu produkcji z powrotem do Europy.

Yaskawa to jeden z największych na świecie graczy w dziedzinie robotów przemysłowych i wiodący globalny dostawca technologii napędów, automatyki i sterowania oraz komponentów do wytwarzania energii alternatywnej. Europejska filia firmy powstała w 1979 roku, dwa lata później uruchomiono oddział Yaskawa Electric Europe GmbH, który w czerwcu 2010 roku został połączony z dzisiejszą firmą Yaskawa Europe GmbH. Dzięki swoim oddziałom Drives Motion Controls (automatyka, technologia napędów i sterowania), Robotics (roboty przemysłowe, systemy) i Environmental Energy (inżynieria środowiska) oraz ponad 1900 pracownikom w całej Europie, firma zamierza osiągnąć w tym roku sprzedaż na poziomie około 600 milionów euro. Europejski oddział Yaskawa Robotics mieści się w Allershausen koło Monachium.