YASKAWA zajęła 3. miejsce w konkursie Robotics Award 2020

Uznanie jury zyskał system Air Grip World dla branży piwowarskiej.

Cela robotyczna do zautomatyzowanego transportu butelek firmy YASKAWA pokonała konkurentów i zapewniła producentowi trzecie miejsce w prestiżowym konkursie Robotics Award. Zaletą systemu jest m.in. zabudowa na mobilnej platformie, a tym samym możliwość przenoszenia z miejsca na miejsce.

Nowatorskie rozwiązanie o nazwie "Air Grip World" wynosi transport butelek na zupełnie nowy poziom. System został tak zaprojektowany, aby umożliwiać bezpieczny, elastyczny i szybki załadunek i rozładunek skrzyń i kartonów m.in. w branży piwowarskiej.

Sercem systemu jest robot MOTOMAN wyposażony w opatentowany zestaw chwytaków oraz komplet peryferiów niezbędnych do efektywnej realizacji procesu. Dzięki temu może on nie tylko przenosić butelki, ale także od razu pakować je do skrzyń – i to w tempie 6-8 skrzyń na minutę.

Wśród komponentów dostarczonych przez YASKAWĘ znalazły się nie tylko chwytaki, ale także obrotnik, system sterowania, interfejs użytkownika oraz przemiennik częstotliwości. Całość tworzy prosty, sprawdzony w praktyce zestaw zabudowany na mobilnej platformie, która umożliwia szybie uruchomienie i transport za pomocą wózka widłowego. System jest w stanie załadować 6-8 skrzyń na minutę, a dzięki wyposażeniu w kartoniarkę i zaklejarkę do kartonów jest wyjątkowo kompaktowy, a tym samym wręcz stworzony dla małych i średnich zakładów. Co więcej, istnieje możliwość doposażenia stołu roboczego w 1-2 roboty do automatycznego załadunku pojedynczych butelek.

Tym, co najbardziej wyróżnia rozwiązanie YASKAWY, są jednak opatentowane chwytaki. Stabilne i trwałe, zapewniają możliwość indywidualnej konfiguracji, a ich modułowa budowa sprawia, że w razie awarii można naprawić je samodzielnie, co okazało się decydującym argumentem dla operatorów dużych linii pakowania. W efekcie system znalazł zastosowanie nie tylko w branży piwowarskiej i wśród producentów napojów, ale także np. w norweskiej fabryce wody mineralnej firmy Roma Mineralvannfabrikk AS. Ta ostatnia wykorzystuje m.in. specjalny zespół chwytaków zintegrowanych ze stołem sortującym, a także dwa modele robotów – 5-osiowego robota MOTOMAN SP800 o udźwigu do 800 kg oraz 4-osiową jednostkę paletyzującą MOTOMAN MPL500 o udźwigu 500 kg. Takie połączenie umożliwiło znaczny wzrost efektywności napełniania butelek, co znalazło wyraz w 30-procentowym wzrośnie sprzedaży. W branży produkcji napojów roboty MOTOMAN stosowane jednak także w innych aplikacjach, np. w procesach paletyzowania.

W niemieckim browarze Paderborner Brauerei system Air Grip World zintegrowano z robotem MPL500 II , który przejął zadanie wyładunku i załadunku pustych butelek – z prędkością (bagatela!) 1000 skrzynek na godzinę. Gdyby czynność ta miała być realizowana ręcznie, trzeba by do tego zaangażować 15 do 20 pracowników. Co więcej, byłoby to nie tylko fizycznie obciążające, ale także niezgodne z poziomem automatyzacji współczesnych linii napełniania.

 

Źródło: Tłumaczenie z Konradin Verlag, Industrieanzeiger 16/17.20, s. 41

 

Dowiedz się więcej o  Air Grip World

Niemiecka wersja językowa Industrieanzeiger 16/17.20